«صندوق در صندوق تمشک» از چهارشنبه ۲۸ دی آغاز به فعالیت می‌کند

آغاز فعالیت صندوق تمشک

از چهارشنبه ۲۸ دی ماه با آغاز فعالیت «صندوق در صندوق تمشک»، فرصت مجدد سرمایه‌گذاری در این صندوق مهیا می‌شود. 

 

مشارکت ۸۰ درصدی حقیقی‌ها و تبدیل شدن به بزرگترین صندوق در صندوق FOF  

صندوق تمشک با مشارکت ۸۰ درصدی حقیقی‌ها تبدیل به بزرگترین صندوق در صندوق FOF بازارسرمایه شد. این صندوق از ۳۰ آذر تا ۱۱ دی‌ماه پذیرهنویسی شد و با مشارکت ۱۳ هزار ۵۴۵ نفر سرمایه‌گذار همراه بود که در مجموع ۲ هزار و ۱۱ میلیارد ریال از واحد‌های این صندوق خریداری شد. 

مشارکت سرمایه‌گذاران خرد در این پذیره‌نویسی نیز قابل توجه بوده و ۱۳ هزار ۵۱۷ کدبورسی حقیقی صندوق در صندوق تمشک را خریداری کردند. همچنین ۸۰ درصد از کل حجم دارایی واحد‌های صندوق در صندوق تمشک را حقیقی‌ها خریداری کردند. 

صندوق در صندوق تمشک با توجه به جذب ۲ هزار و ۱۱ میلیارد ریال دارایی در پذیره‌نویسی به بزرگترین صندوق در صندوق یا FOF بازارسرمایه ایران تبدیل شد. سازمان بورس و اوراق بهادار و معاونت نظارت بر نهادهای مالی با توجه به مشارکت سهامداران حقیقی کمک شایانی در تسریع صدور مجوز فعالیت صندوق داشتند و این صندوق از فردا چهارشنبه ۲۸ دی ماه ۱۴۰۱ با اعلام ناظر بازار آغاز به فعالیت خواهد کرد. 

 

فرصت مجدد سرمایه‌گذاری در صندوق تمشک 

با آغاز به فعالیت این صندوق از روز چهارشنبه ۲۸ دی‌ماه، خرید واحد‌های سرمایه‌گذاری صندوق «تمشک» در بازارسرمایه امکانپذیر خواهد شد و علاقه‌مندانی که در مرحله پذیره‌نویسی موفق به سرمایه‌گذاری در این صندوق نشده‌اند فرصت مجدد برای سرمایه‌گذاری دارند. 

صندوق در صندوق Fund Of Funds (FOF) همانطور که از نام آن مشخص است نوعی صندوق است که در انواع صندوق‌های بازار سرمایه‌گذاری می‌کند، به عبارتی پرتفوی صندوق در صندوق به جای سهام و اوراق از صندوق‌های سرمایه‌گذاری بورسی تشکیل می‌شود. 

یکی از مهمترین ویژگی‌های «صندوق در صندوق تمشک» این است که تنوع چینش دارایی آنها ‌بسیار بالا است، بدین معنی که پرتفوی این صندوق‌ها بسته به شرایط بازار از صندوق‌های سهامی، مختلط، درآمدثابت، جسورانه و کالایی از جمله طلا و زعفران تشکیل می‌شود که این مهمترین تفاوت صندوق تمشک با سایر صندوق‌های سرمایه‌گذاری است. 

صندوق‌های سهامی، مختلط و کالایی از منظر تنوع دارایی امکان تغییرات محدودی دارند، مثلا صندوق‌های سهامی در هر شرایطی باید حداقل ۷۰ درصد از پرتفوی خود را بر روی سهام سرمایه‌گذاری کنند، صندوق‌های کالایی، درآمدثابت و… نیز به همین منوال است. اما صندوق در صندوق‌ها این امکان را دارند که بسته به شراط بازار پرتفوی خود از را از میان صندوق‌های متنوع بازار چینش کنند، این امکان متنوع سازی دارایی‌های صندوق‌ در صندوق‌ها را تا حد زیادی بالا می‌برد و ریسک را برای سرمایه‌گذاری تا حد زیادی کاهش می‌دهد. 

استفاده از آربیتاژ صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیز از دیگر مزیت‌های صندوق تمشک است، چراکه در شرایط مختلف بازار برخی صندوق‌ها از ارزش ذاتی آن پایین‌تر معامله می‌شود و یا با تخفیف معامله می‌شود که صندوق تمشک می‌تواند از این موقعیت‌های کوتاه مدت استفاده کند و بازدهی را برای سرمایه‌گذاران بالا ببرد. 

علاقه‌مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان سرمایه‌گذاری می‌توانند به صفحه «صندوق تمشک» مراجعه کنند. 

 

نظرات