بررسی تحلیلی شرکت آسان پرداخت پرشین

بررسی شرکت آسان پرداخت پرشین

تحلیل شرکت آسان پرداخت پرشین

آسان پرداخت در میان 12 شرکت PSP از نظر تعداد تراکنش رتبه سوم (%15/3 سهم بازار) و از نظر مقدار ریالی تراکنش ها رتبه ششم (%9/2 سهم بازار) را به خود اختصاص می دهد. به پرداخت ملت و پرداخت الکترونیک سامان کیش با %21و %18به ترتیب رتبه اول و دوم در تعداد تراکنش ها را دارند.

دو منبع اصلی درآمد شرکت شامل مبلغ دریافتی از بانک های پذیرنده (اصطلاحا اجاره پوز) و کارمزد تراکنش های شاپرکی براساس قوانین بانک مرکزی (%1مبلغ تراکنش کف 500 ریال تا 2،500 ریال) است.

در طول سال 1397 (انتهای بهمن) کارتخوان ها با %88/8 بیشترین ابزار مورد استفاده در پرداخت های شاپرکی بوده اند. درگاه موبایلی و اینترنتی بااختصاص %6/2و %5  از تراکنش ها ابزارهای بعدی پرداخت شاپرکی هستند. در سال 1396 شاپرک تعداد 16/9 میلیارد تراکنش با ارزش 17،553 هزار میلیارد ریال پردازش کرد. براساس آخرین داده های سال 1397 (بهمن) تعداد کل تراکنش های یازده ماهه %29 و ارزش آن ها %47 نسبت به دوره مشابه رشد داشته است.

آسان پرداخت پرشین یک شرکت ارائه دهنده خدمات پرداخت (PSP) است که در سال 1388  تاسیس و در سال 1395 در بورس اوراق بهادار پذیرفته شد. %53 از شرکت تحت مالکیت افراد حقیقی (موسسین اولیه) است و %47 باقیمانده به طور مستقیم و غیر مستقیم به گروه بانک کشاورزی نسبت داده می شود. آسان پرداخت از شبکه ای شامل 630 هزار کارتخوان  برخوردار است که %10/2 از سهم بازار کل کارتخوان های  کشور را به خود اختصاص می دهد. آسان پرداخت به عنوان یک شرکت نوآور ارائه دهنده پرطرفدارترین اپلیکیشن پرداخت در سطح کشور است که در آن خدمات بسیاری از جمله پرداخت قبوض، انتقال پول، خدمات بیمه، کیف پول الکترونیکی، رزرو بلیط هواپیما، اتوبوس و قطار، خرید واحدهای سرمایه گذاری، بلیط کنسرت به کاربران ارائه می شود. براساس آخرین داده های شرکت در زمستان 1397 اپلیکیشن آپ با برخورداری از بیش از 15 میلیون کاربر فعال به عنوان پر دانلودترین اپلیکیشن حوزه پرداخت در ایران شناخته می شود. در ماه های اخیر آسان پرداخت خبر از تاسیس شرکت مشترک با گروه اینترنتی رز (گروه شرکت های اسنپ) داد تا از این طریق علاوه بر تعریف خدمات و همکاری های آینده، تمامی خدمات پرداخت این گروه تنها از درگاه آسان پرداخت صورت گیرد.

 

تحلیل بنیادی آسان پرداخت پرشین

نظرات