کاغذ پارس

گروه صنعتی کاغذ پارس به عنوان اولین تولید کننده محصولات کاغذی از خمیر نی شکر ایران در سال 1349 در استان خوزستان تاسیس شد این شرکت در سال 1395 در فرابورس عرضه اولیه شد.

در سال 1390 کاغذ پارس توسط بخش خصوصی خریداری شد و با تغییر ساختار، افزایش بهره وری و به روزرسانی تجهیزات، زیان شرکت به صفر رسید و نهایتأ در حال حاضر تبدیل به بنگاهی سودده شده است که بیش از 50 درصد محصولات آن به کشورهای چین، سوریه و غیره صادر می شود.

کاغذ پارس با استفاده از باگاس (ضایعات مزارع نی شکر)، کاغذ، محصولات بسته بندی و خمیر خشک باگاس تولید می کند که از نی شکر هفت تپه در نزدیکی محل کارخانه با هزینه اندکی به آنجا حمل می شود. در حال حاضر کارخانه ای مشابه این شرکت در ایران وجود ندارد و ظرفیت تولید آن 75 هزار تن در سال برای تولید دو محصول اصلی کاغذ بهداشتی و خمیر باگاس است.

اخیرأ به محدودیت آلایندگی و ممنوعیت واردات زباله کاغذی سبب افزایش قیمت و تقاضای خمیر در دنیا شده است. کاغذ پارس به دلیل انعطاف بالا در تولید استراتژی خود را از تولید 19 درصد خمیر در سال گذشته به 51 درصد صادرات خمیر تغییر داد. این شرکت می تواند ارز حاصل از صادرات خود را در بازار ثانویه به فروش برساند و از این محل حاشیه سود مناسبی کسب کند. این در حالی است که هزینه های شرکت اکثرأ ریالی بوده و کمتر تحت تاثیر نوسانات نرخ ارز و یا کمبود مواد اولیه  می شود.

کاغذ پارس در سال گذشته برنامه ای برای طرح توسعه اعلام کرد که براساس آن شرکت در سال مالی 1398 تصمیم به تولید ظروف یکبار مصرف تجدیدپذیر از خمیر باگاس دارد. این طرح در قالب شرکت تازه تاسیس در مناطق کمتر توسعه یافته (مزیت مالیاتی و تسهیلاتی) عملیاتی خواهد شد. سود حاصل از این طرح در سال 1398 حدود 200 میلیارد ریال تخمین زده شده است.

 

نظرات