شرکت سیمان غرب


گفتنیست در سال 96 میزان تولید سیمان 54.5 میلیون تن سیمان بوده است که از این میان 11.8 میلیون تن آن صادر شده است.

از نقطه نظر بهای تمام شده، ایران جز کم هزینه ترین تولید کنندگان سیمان می باشد. متوسط هزینه تولید هر تن سیمان در ایران 18 دلار می باشد در حالیکه متوسط جهانی 40 دلار در هر تن است. همچنین ایران دارای  مزیت مواد اولیه و نیروی کار ارزان است. سیمان غرب در دو سال گذشته (1395 و 1394) به ترتیب 26% و 53% از درآمدش را از صادرات به دست آورده است. که علت عمده کاهش سهم صادراتی در سال 1395 اعمال تعرفه کشور عراق بر سیمان صادراتی ایران می باشد.

با توجه به موقعیت جغرافیایی این کارخانه که در غرب کشور واقع است، در صورت حذف یا کاهش تعرفه وارداتی کشور عراق، این شرکت پتانسل رشد سودآوری بالایی خواهد داشت.

کارخانه سیمان غرب در سال 1356 با ظرفیت 2،000 تن تولید در روز در کرمانشاه به بهره برداری رسید. و در سال 1380 وارد بورس اوراق بهادار تهران شد. این شرکت با ظرفیت 1.2 میلیون تن در سال فعالیت می کند و در حال حاضر برنامه ای برای افزایش ظرفیت ندارد. سهم بازار شرکت از میان 68 کارخانه فعال در کشور، 1.5% تولید می باشد. ظرفیت اسمی تولید سیمان در ایران به بیش از 80 میلیون تن می رسد که با 60% ظرفیت کار میکند.در طول سال های اخیر قیمت سیمان کاهش یافته است که از عمده دلایل آن می توان به رکود حاکم بر بازار مسکن، کاهش هزینه های عمرانی دولت، مازاد ظرفیت و همچنین رقابت شدید بین تولیدکنندگان اشاره کرد. علارغم تلاش دولت در تعیین قیمت مصوب، تولید کنندگان، سیمان خود را با قیمت کمتری به فروش می رسانند.

 

 

 

نظرات