پتروشیمی جم

 

 

 

از خصوصیات منحصر به فرد واحد الفین مجتمع پتروشیمی جم، نسبت به دیگر واحدهای مشابه، ظرفیت بالای تولید و امکان بهره وری از کوره  های  دو منظوره (انعطاف پذیر) است که آن را قادر می سازد تا از هر دو خوراک مایع (گاز مایع، برش سبک، رافینیت، برش پنتان و پروپان برگشتی و برش C4 هیدروژنه برگشتی) و گاز (اتان) استفاده نماید. خوراک مایع از پتروشیمی نوری و بخشی از خوراک گازی از فازهای 4،5،9،10، پارس جنوبی و بخش دیگری از پتروشیمی پارس تامین می شود.

پتروشیمی جم به صورت مستقیم و غیر مستقیم مالک %66 پروپیلن جم، %100 جم صنعت کاران و %47 توسعه پارک صنعتی گوهر افق را می باشد. از نکات قابل توجه اینکه معافیت مالیاتی ماده ۱۳۲ قانون مالیات های مستقیم در سال 1397 به اتمام می رسد که این مورد در پیش بینی سود سال های آتی لحاظ شده است، اگرچه زمزمه هایی مبنی بر افزایش 10 ساله میزان معافیت مالیاتی واحدهای صنعتی و معدنی مناطق کمتر توسعه یافته به گوش می رسد.

پتروشیمی جم یکی از بزرگترین صادرکنندگان محصولات پلیمری ایران محسوب می شود. درگروه محصولات، پلی اتیلن سنگین این شرکت رتبه نخست صادرات را از آن خود نموده است. جم با توجه به تنوع دریافت خوراک و تولیدات مختلف الفینی در منطقه پارس جنوبی دارای موقعیتی ویژه نسبت به سایر مجتمع های منطقه می باشد. پتروشیمی جم با دریافت خوراک از فازهای گازی پارس جنوبی و شرکتهای پتروشیمی پارس، نوری و ارسال محصولات تولیدی نظیر هیدروژن، اتیلن، پروپیلن و بنزین پیرولیز به شرکتهای پتروشیمی نوری، مهر، فرساشیمی، پلی پروپیلن جم، مروارید و خط اتیلن غرب نقش مهمی در چرخه تولید منطقه پارس جنوبی و به ویژه در پتروشیمی آریاساسول دارد. بخشی از تولیدات جم مانند پروپیلن، بنزین پیرولیز در این منطقه منحصر به فرد می باشد.

واحد الفین پتروشیمی جم با ظرفیت تولید 1.320.000 تن اتیلن و 306.000 تن پروپیلن در سال با مجموع کل محصولات برابر با 2.359.000 تن در سال، یکی از بزرگترین واحدهای الفین در کشور و جهان است. 

این گزارش صرفا جهت معرفی سهم تهیه شده و شامل توصیه خرید یا فروش نمی شود

1) ارزش بنگاه با استفاده از اطلاعات استخراج شده از گزارش حسابرسی شده نیم سال 1396 محاسبه شده است..

2) سال های 1396 و 1397 و 1398 براساس تحلیل شرکت مشاوره سرمایه گذاری ترنج به دست آمده است.

منابع: سایت شرکت، سامانه کدال و بخش مدیریت دارایی مشاور سرمایه گذاری ترنج

نظرات