شرکت همکاران سیستم

شرکت همکاران سیستم به عنوان بزرگترین شرکت تولید کننده نرم افزار سازمانی در ایران شناخته می شود. این شرکت در سال 1368 تاسیس و در سال 1390 در بازار فرابورس پذیرفته شد. در حال حاضر همکاران سیستم در برگیرنده53 شرکت زیر مجموعه شامل 19 شرکت استانی، 24 شرکت تحت لیسانس و 10 شرکت تخصصی با بیش از 1500 کارمند است. نرم افزارهای تولیدی این شرکت به طور خاص در حوزه مدیریت فرایندهای کسب و کارو ابزارهای هوشمندی تجاری برای کسب و کارهای کوچک و متوسط و نیز مدیریت منابع سازمانی برای شرکت های بزرگتر در صنایع تولیدی و خدماتی به بازار ارائه می شود. این شرکت همچنین تمامی خدمات استقرار، پشتیبانی فنی و آموزش را نیز بر عهده دارد.

در سال 1393 این شرکت برای پوشش بخش های مختلف بازار سه برند تجاری راهکاران، سپیدار و دشت را به بازار معرفی نمود. در حال حاضر این شرکت به عنوان دارنده بزرگترین سهم بازار حدود 39000 مشتری دارد. حدود 50 درصد درآمد شرکت به عنوان درآمد بخش پشتیبانی تکرار شونده است و حدود 35 درصد از درآمد آن از محل فروش نرمافزارهای جدید یا ماژول های جدید تامین میشود و باقی به درآمد استقرار و آموزش تعلق می گیرد. پس از حدود 5 سال در اواخر سال 1396 این شرکت با پشت سر گذاشتن استانداردهای مورد نیاز در بازار دوم بورس پذیرفته شد.

از جمله فاکتور های پیشران صنعت و مزیت های رقابتی همکاران سیستم می توان به موارد زیر اشاره نمود:

-نیاز به شفافیت سازمانی و رقابت میان شرکت های مختلف در ابعاد مختلف سبب افزایش تقاضای محصولات همکاران سیستم خواهد شد.

-هزینه مالی و زمانی تغییر نرم افزار از یک تامین کننده به تامین کننده دیگر برای مشتریان معمولا بسیار بالاست

-تولید جریان نقد عملیاتی بالا و ترازنامه قوی از جمله مزیت های رقابتی این شرکت به شمار می رود

-محدودیت قیمت گذاری خاصی وجود ندارد

-مالکیت و مدیریت شرکت در یک سمت حرکت می کنند

در سال اخیر، همکاران سیستم موفق به معرفی راهکار ابری روی نرم افزار راهکاران برای کسب و کارهای کوچک و متوسط شد تا بتوان از این طریق مقیاس پذیری، انعطاف پذیری و صرفه جویی در زمان و هزینه  برای مشتریان فراهم شود. این شرکت همچنین اعلام کرده است که در سال 1397 قصد عرضه اولیه یکی از شرکت های تخصصی زیرمجموعه (سپیدار سیستم آسیا) را دارد که به همین دلیل در سال گذشته مالکیت نرم افزارهای دشت و سپیدار را به این شرکت منتقل نمود تا مقدمات این عرضه فراهم شود.

 

نظرات