نرخ کارمزد مشاوران ادغام و تملیک

خدمات ادغام و تملیک

 عوامل موثر بر نرخ کارمزد مشاوران ادغام و تملیک (M&A) کدامند؟

 

مشاوران ادغام و تملیک (Merger & Acquisition) برای پیشنهاد کارمزد معامله (Success fee) خود به مشتریان، عوامل مختلفی را در نظر می‌گیرند که مهمترین آنها عبارتند از:

 

سایز معامله

هرچه اندازه و سایز شرکت مورد معامله بزرگتر باشد، درصد success fee کوچکتر خواهد شد، اما این کاهش تا میزان کف کارمزد مشاور است. از آنجا که فرآیند طی شده نآنتوسط مشاور در معاملات کوچک و بزرگ تقریبا یکسان است و تنها برخی ریسک‌های حقوقی و شانس به نتیجه رسیدن معامله متفاوت است، مشاوران شناخته شده یک حداقل سایز معامله برای پذیرش قرارداد مشاوره دارند و معاملات با سایز کوچکتر توسط مشاوران کوچکتر پذیرفته می‌شود. قبول کردن معاملات کوچک برای مشاوران شناخته شده، از نظر اقتصادی به صرفه نیست چرا که ممکن است کارمزد دریافتی کفاف هزینه‌های مشاور از جمله حقوق پرسنل را ندهد. دلیل داشتن کف قابل قبول برای سایز معامله و کف نرخ کارمزد در هر معامله و همچنین افزایش نرخ کارمزد در معاملات کوچکتر نیز توجیه اقتصادی داشتن ارائه خدمات مشاوره است.

 

پیچیدگی ساختار معامله

هرچه ساختار معامله پیچیده‌تر باشد، درصد success fee بالاتر خواهد بود زیرا مشاور منابع و زمان بیشتری صرف پیشبرد معامله خواهد کرد.

 

ریسک انجام معامله

هرچه ریسک انجام معامله بالاتر باشد، درصد success fee بالاتر خواهد بود. از آنجا که سهم بزرگی از کارمزد مشاور در قالب success fee پرداخت می‌شود که به انجام معامله وابسته است، مشاور خریدار یا فروشنده بودن نیز اهمیت می‌یابد. زیرا در یک معامله، ممکن است چندین خریدار وجود داشته باشد و نهایتا تنها یک خریدار موفق به خرید شده و مشاوران سایر خریداران success fee خود را دریافت نخواهند کرد، به همین دلیل معمولا کارمزد معامله سمت خریدار بالاتر از سمت فروشنده خواهد بود.

 

وضعیت کلی فعالیت ادغام و تملیک در بازار (عرضه و تقاضای خدمات مشاوره)

هرچه تقاضا برای خدمات یک مشاور بالاتر باشد، درصد success fee آن مشاور نیز بالاتر خواهد بود. در این مورد ظرفیت کاری مشاور و تعداد پروژه‌هایی که بصورت همزمان می‌تواند به عهده بگیرد نیز بر نرخ کارمزد موثر هستند.

 

رابطه مشتریان با مشاور

عمق رابطه مشتری با مشاور و همچنین معاملات بالقوه آن مشتری در آینده، می‌تواند در مذاکرات تعیین کارمزد با مشاور تاثیرگذار باشد.

 

 

نظرات

 • 20 آگوست 2020 پاسخ
  Cheri Mccartney

  It’s really a great and helpful piece of info. I am glad that you just shared this
  useful info with us. Please stay us up to date like this.

  Thanks for sharing.

  Have a look at my website – buy viagra no prescription