شرکت کربن ایران

کربن ایران اولین تولید کننده دوده صنعتی در ایران است. دوده صنعتی از جمله مواد مورد نیاز برای تولید لاستیک است که از برش های سنگین نفتی ساخته می شود. کربن ایران در سال 1993 با مشارکت Cobat Corporation و صنایع پتروشیمی ایران تأسیس شد. برای سالیان متمادی کربن ایران تنها تولید کننده دوده در ایران بود اما با تأسیس دوده صنعتی پارس در سال 1373 این انحصار از بین رفت. در حال حاضر علاوه بر این دو شرکت، دوده صنعتی سیمرغ و دوده صنعتی صدف نیز به تولید کننده گان دوده اضافه شده اند که ظرفیت اسمی تولید دوده در کشور را به 129 هزار تن در سال رسانده اند.

کربن ایران حدوداً 44% از سهام دوده صنعتی را نیز در اختیار دارد که این دو شرکت در مجموع 45% از ظرفیت  تولید دوده کشور را تشکیل می دهند. 56% از شرکت لاستیک سهند نیز ار دیگر زیر مجموعه های کربن است که تولید اصلی آن تولید تسمه نقاله است.

مشتریان اصلی شرکت لاستیک سازان داخلی هستند اما در سال های اخیر با افزایش قیمت جهانی دوده تولیدکنندگان به صادرات هم روی آورده اند. با این حال هزینه بالای حمل و نقل باعث شده تا گزینه فروش داخلی برای دوده سازان و از سوی دیگر خرید داخلی توسط لاستیک سازان جذاب تر باشد.

کربن ایران توان تولید 36.000 تن دوده در سال را دارد که گرید دوده های تولیدی شامل N-339، N-550 و N-660 هم می شود که کلاً جزو گریدهای خاص دوده نیستند و حجم تولید هر یک از این گریدها وابسته به مواد اولیه مصرفی است. CFO(نفت کوره)  و CO جزء پر مصرف ترین مواد اولیه شرکت در حال حاضر هستند، ولی قطران ماده اولیه مطلوبتری است که البته کمتر در دسترس شرکت قرار می گیرد.

 

این گزارش صرفا جهت معرفی سهم تهیه شده و شامل توصیه خرید یا فروش نمی شود

1) ارزش بنگاه با استفاده از اطلاعات استخراج شده از گزارش حسابرسی شده نیم سال 1396 محاسبه شده است..

2) سال های 1396 و 1397 و 1398 براساس تحلیل شرکت مشاوره سرمایه گذاری ترنج به دست آمده است.

منابع: سایت شرکت، سامانه کدال و بخش مدیریت دارایی مشاور سرمایه گذاری ترنج

 

 

 

اخبار مرتبط

نظرات