تحلیل شرکت کشت‌و‌صنعت شهداب ناب خراسان (غشهداب)

شرکت کشت و صنعت شهداب خراسان با سرمایه فعلی 1.330 میلیارد ریالی در زمینی به مساحت ‌38.080 متر مربع واقع در استان خراسان در سال 1369 به صورت شرکت سهامی خاص تاسیس و در سال 1395 در بازار فرابورس عرضه شد. گروه کارخانجات صنعتی تبرک  مالک  51 درصدی شرکت است. غشهداب نیز مالک 99/9 درصد شرکت کشت و صنعت بهاران گلبهار خراسان، تولید کننده رب گوجه فرنگی، می‌باشد.

فعالیت اصلی شرکت شهداب خراسان تولید رب گوجه فرنگی در بسته بندی‌های مختلف (قوطی و اسپتیک) و سس مایونز است. ظرفیت تولید شرکت 20 هزار تن رب گوجه فرنگی، 14 هزار تن انواع سس، 2 هزار تن کشک پاستوریزه و چند ده تن انواع سرکه، کنسرو، کمپوت و مربا می‌باشد که فروش رب و سس به ترتیب حدود  57 و 28 درصد از فروش شرکت را شامل می‌شود.

عمده گوجه فرنگی و روغن مورد نیاز برای تولید رب و سس، به ترتیب  از شرکت اخشان اخلمد و شرکت نوش پونه مشهد (از زیر مجموعه‌های گروه صنعتی تبرک) تهیه می‌شود .

لازم به ذکر است سایر زیر مجموعه‌های گروه کارخانجات صنعتی تبرک “اخشان اخلمد” نوش پونه خراسان، طلای سفید، بهینا، خوشمزه، مهرانه خراسان و مبین نگار می‌باشد.

گفتنی است با توجه به شرایط تورمی کشور، قیمت گوجه افزایش چشم گیری داشت که بعد از کاهش نسبی و به ثبات رسیدن قیمت گوجه (از 10.000 به 9.000 ریال در هر کیلو )، شرکت ملزم به کاهش قیمت رب گوجه فرنگی از 161.114 به 112.500 ریال در هر کیلو شد‌ (برای تولید یک کیلو رب تقریبا به 4.5 کیلوگرم گوجه نیاز است) .

چندی پیش نیز به علت کاهش قیمت گوجه فرنگی در بازار با اعلام قائم مقام وزیر صنعت در امور بازرگانی، صادرات رب گوجه فرنگی تا دی ماه سال جاری آزاد شد که انتظار می‌رود در فصل پاییز، شرکت رقم‌های بهتری را به فروش برساند. لازم به ذکر است در سال 1396 شرکت از محل سرمایه در گردش مثبت 99/9 درصد شرکت کشت و صنعت بهاران گلبهار خراسان را خریداری نمود.

این گزارش صرفا جهت معرفی سهم تهیه شده و شامل توصیه خرید یا فروش نمی شود.

1) سال های 1398 و 1399 براساس تحلیل شرکت مشاور سرمایه گذاری ترنج به دست آمده است.

منابع: سایت شرکت، سامانه کدال و بخش مدیریت دارایی مشاور سرمایه گذاری ترنج

نظرات

  • 27 سپتامبر 2020 پاسخ
    منصور عباسی

    سلام . متاسفانه دراین شرایط بازار . هیت مدیره و کارشناسان شرکت با افزایش سرمایه مزخرفی که به این نماد دادند . ارزشش را به یک هفتم تنزل دادند . ضرری که سهامداران از این بابت دادند جبران ناپذیر است . سهامی که بعد از مجمع به سهامداران اختصاص یافت هم کارساز نشد و وضعیت را بدتر کرد . اگر وضعیت بازار متعادل هم بشود . که نمیشود . مدت زیادی زمان لازم است تا سهامداران به سر به سر برسند . مطلبی که کارناشناسان شرکت لحاظ نکردند . نابودی اعتماد سهامداران است که با هیچ قیمتی قابل برگشت نیست البته اگر اعتماد برای شما یک ملاک انسانی باشد . لعنت خدا بر نیات پلید .

  • 1 اکتبر 2020 پاسخ
    علی محمدی

    سلام هرسهم این شرکت 3122تومن بود والان بااضافه کردن سهم قیمت به 630تومن رسید الان یه ماه هست هروز منفی میشهوبه 512رسیده چرا اینجا اعلام کردید سوده هست ولی توبوروس چیز دیگه نشون میده ایا این سیاست خود شرکت هستش باتشکر