پتروشیمی غدیر

پتروشیمی غدیر یکی از 4 واحد تولیدکننده PVC  در کشور است که در ماهشهر واقع شده است. ظرفیت تولید پتروشیمی غدیر 120.000 تن در سال بوده که از این حیث 16 درصد از حجم تولید PVC کل کشور مربوط به این واحد پتروشیمی است. در مقایسه با غدیر، پتروشیمی اروند و بندر امام به ترتیب با 46 و 23 درصد از بازار بزرگترین تولید کنندگان این محصول پلیمری در داخل کشور هستند.

PVC از نظر مصرف سومین پلیمر پر مصرف جهان است. با این حال پلی اتیلن ها از نظر کیفیت و کاربرد بیشتر مورد استقبال بازار پلیمری جهان هستند. ولی همچنان در تولید لوله ها و برخی مواد پلاستیک PVC همچنان در بین پر مصرف‌ترین انواع پلیمری قرا می گیرند.قسمت بیشتر فروش شرکت غدیر به صورت داخلی و در بورس کالا انجام می شود(حدود 70%). تقریباً تمامی PVC تولیدی شرکت گرید S65 است که این گرید بیشتر در تولید لوله ها، لباس، کابل برق و سایر موارد مورد استفاده قرار می گیرد.

مواد اولیه اصلی پتروشیمی غدیر شامل اتیلن و کلر است که بیشتر توسط شرکت های مارون و بندر امام تأمین می شود. اما محصولات نیمه ساخته (EDC و VCM) با دیگر واحدهای داخلی همچون اروند و حتی تولیدکنندگان خارجی گاهاً خرید و فروش می شود. با این حال حدود 60% از هزینه تمام شده تولید شرکت را همین مواد اولیه تشکیل می دهند که تا کنون با نرخ ارز رسمی تعیین قیمت شده اند و در همین راستا فروش داخلی غدیر هم با همین نرخ قیمت گذاری شده، اما در همین حین فروش صادرات با نرخ بازار ثانویه تعیین می شود. طبیعتاً هرگونه تغییر در نرخ این مواد و تولیدات شرکت می تواند سود آوری شرکت را به شدت دست خوش تغییر کند. از این جهت در نظر گرفتن نحوه قیمت گذاری معاملات بین مجتمعی و  معاملات بورس کالا در تعیین سود آوری شرکت بسیار حائز اهمیت است.

نظرات