تحلیل شرکت داروسازی کاسپین تامین (کاسپین)

شرکت داروسازی کاسپین تامین واقع در استان گیلان در خردادماه 1362 تاسیس و در سال 1376 به بهره برداری رسید. این شرکت در زمره واحدهای تجاری فرعی شرکت سرمایه‌گذاری دارویی تامین، از شرکت‌های زیرمجموعه سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی می‌باشد.

تولیدات شرکت در ابتدا منحصر به انواع مختلف آمپول بوده است که در طی سالیان گذشته شرکت سعی کرده است با اضافه نمودن محصولات در قالب شربت، شیاف، پماد و ویال سبد محصولات خود را متنوع کند. در سال گذشته میزان تولید شرکت تقریبا برابر با %100ظرفیت اسمی بوده است.  حدودا %93 از فروش شرکت مربوط به فروش محصولات تزریقی (داروهای ضد درد و التهاب، خواب آور، ضد پارکینسون، ضد افسردگی، ضد تشنج، هورمونی، قلبی-عروقی، بی حس کننده موضعی، آنتی بیوتیک، گوارشی، آنتاگونیست و …)  می‌باشد. سایر محصولات شامل پماد و کرم و ژل، شیاف و شربت می‌باشد. نحوه فروش محصولات شرکت برای فروش‌های داخلی بر اساس نرخ های مصوب وزارت بهداشت و برای فروش‌های صادراتی بر اساس نرخ‌های توافقی به کشورهای همسایه می‌باشد. در حال حاضر تنها %3 فروش محصولات صادراتی می‌باشد. با توجه به رقابت موجود در صنعت دارو شرکت ها

محصولات خود را با تخفیف به فروش می‌رسانند. تخفیفات شرکت در سال گذشته %14 بوده است که این رقم در شش ماهه سال جاری به %7 رسیده است.

مواد اولیه، دستمزد و سربار به ترتیب %65، %6 و %29 بهای تمام شده را تشکیل می‌دهد. عمده مواد اولیه شرکت (ریالی) پوکه %43، جعبه برچسب %14 هپارین %9، و کلیندامایسین %4 می‌باشد که به غیر از هپارین که از چین تهیه می‌شود سایر مواد مصرفی ذکر شده از ایران خریداری می‌گردد.

علت افزایش جریان وجوه نقد عملیاتی در سال 97 افزایش سودآوری و وصول بخشی از طلب های شرکت می‌باشد که از محل آن  قسمتی از وام های شرکت بازپرداخت شده است.

از جمله نکات قابل توجه در تحلیل شرکت‌های دارویی اینکه با توجه به احتمال حذف تخصیص دلار 4200 تومانی در تامین مواد اولیه شرکت‌های دارویی به منظور جلوگیری از قاچاق دارو، با فرض حفظ حاشیه سود ناخالص (افزایش نرخ فروش محصولات متناسب با افزایش نرخ بهای مواد اولیه)  انتظار می‌رود سود شرکت‌های دارویی رشد چشمگیری داشته باشند. در پیش بینی سودآوری سال‌های آتی، فرض کارشناسی مبنی بر عدم تخصیص ارز دولتی به صنعت دارو از اواخر سال 1398 می‌باشد.

نظرات