تحلیل شرکت تامین سرمایه نوین (تنوین)

تأمین سرمایه نوین به عنوان اولین بانک سرمایه گذاری کشور، با مشارکت بانک اقتصاد نوین، سرآمد صنایع بهشهر و سایر هلدینگ‌های صنعتی و مالی معتبر در سال 1385 ایجاد شد و مجوز فعالیت خود را در سال 1387 از سازمان بورس و اوراق بهادار دریافت نمود.این شرکت در آبان ماه سال 1397 به عنوان 327 امین شرکت، مورد پذیرش در بورس تهران با نماد “تنوین” قرار گرفت و در اسفند ماه همان سال عرضه اولیه عمومی گردید.

موضوع فعالیت اصلی این شرکت پذیره نویسی، تعهد پذیره نویسی اوراق بهادار، ارائه مشاوره در زمینه تأمین مالی, ادغام، تملک، تجدید ساختار سازمانی و مالی شرکت‌ها، امور مدیریت ریسک، آماده سازی شرکت‌ها جهت رتبه بندی توسط مؤسسات رتبه بندی, ارائه خدمات مربوط به طراحی و انتشار ابزارهای مالی شرکت‌ها، ارائه خدمات بانکداری اختصاصی و… است.

تامین سرمایه نوین حدود 8 درصد بازار صکوک ایران را در اختیار داشته است و 7800 میلیارد ریال تامین مالی از طریق صکوک اجاره و منفعت از طریق این مجموعه صورت گرفته است. علاوه بر این 7/5 درصد از کل صندوق‌های سرمایه‌گذاری تحت مدیریت این مجموعه است که به رقمی در حدود 116 هزار میلیارد ریال رسیده است.

این شرکت از طریق بانکداری اختصاصی, خدمات مالی و غیر مالی را متناسب با نیازهای مشتریان با میزان قابل ملاحظه‌ای دارائی قابل سرمایه گذاری ارائه می‌نماید.

این خدمات شامل مواردی  همچون  مدیریت دارایی ها، مشاوره مالی و حقوقی در خصوص سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات، مشاوره بیمه، خدمات مربوط به خرید و فروش اوراق بهادار در بازار سرمایه، مشاوره مالیاتی و… است. در 9 ماهه منتهی به آذرماه 1398، شرکت از این محل 95 میلیارد ریال درآمد داشته است که حدود 4 درصد از کل درآمدهای ایجاد شده این مجموعه در 9 ماهه است. پیش بینی می‌شود که میزان این درآمد تا انتهای سال 1399 به رقم 350 میلیارد ریال برسد.

با توجه به وضعیت کلان اقتصادی کشور و شرایط حاکم بر بودجه عمومی کل کشور و وقوع کسری بودجه در سال جاری و سال آینده، دولت به انتشار اوراق بهادار اسلامی برای تامین مالی این کسری مبادرت می‌نماید که برای سال 1399، انتشار حدود 600 هزار میلیارد ریال در دستور کار قرار گرفته است. بنابراین بستر مناسبی برای این شرکت جهت ارائه خدمات متنوع خود فراهم خواهد گردید.

پیش بینی می‌شود که در سال آینده درآمد کل شرکت تامین سرمایه نوین به بیش از 10 هزار میلیارد ریال (در 9 ماهه سال جاری 5 هزار میلیارد ریال بوده است) برسد. سهم عمده این درآمد از محل سپرده گذاری و اوراق، تعهد پذیره نویسی و بازارگردانی خواهد بود.

بنابراین، شرکت تامین سرمایه نوین با ثبت سود خالص بیش از 9 هزار میلیارد ریالی  (6/7 هزار میلیارد ریال در 9 ماهه 98) می تواند شاهد رشد قابل توجهی در قیمت سهام خود باشد.

نظرات